
Hankeuntuvikkona tulee ihmetelleeksi monia asioita, jotka kokemusasiantuntijahaukoille lienevät tuttua kauraa. Juuri nyt mieltäni askarruttaa toimenpide.
Voi, Reinhold, minkä teit
Kun 1800-luvun alun suomenkielinen sivistyneistö ryhtyi kehittämään kieleemme hallinnon ja yhteiskuntaelämän tarvitsemia käsitteitä (siinäpä vasta hanke!), Reinhold von Becker tuli luoneeksi toimenpiteen. Tuskin osasi von Becker aavistaa, miten tarpeellinen ja tiuhaan käytelty sanasta tuli. Toisin kävi esimerkiksi oppiolle (tiede) ja luvannolle (lupa).
Hanketyö on enimmäkseen jonkin sortin viestintää, mutta milloin osa työstä tulee tunnistaa viestinnän toimenpiteeksi ja kirjata toimenpide-Exceliin? Rahoittajan ohjeistuksissa hankeviestinnästä puhutaan laveasti, eikä niissä vedetä tarkkaa rajaa toimenpiteen ja arkiviestinnän välille.
Verkkojulkaisu tai hankkeen esittely jossakin tilaisuudessa ovat helppoja esimerkkejä toimenpiteistä. Kaikki viestintä ei kuitenkaan ole yhtä selvärajaista.
Tunnistanko toimenpiteen?
Pääni sisällä on päivittäin käynnissä jokin hanketta käsittelevä kyselytunti tai keskustelutuokio itseni kanssa. Suunnittelematon, sinne tänne haarova ajatusten virta kuuluu kategoriaan ei toimenpide.
Otan yhteyttä hankekollega-Jaanaan tai JOTU-hankkeen Emiliaan tai VOIMA-hankkeen Kirsiin. Kerromme hankekuulumisia ja sparraamme toisiamme. Tuiki tärkeää, kummankin hanketta eteenpäin vievää viestintää kyllä, mutta tuskin rahoittajan tarkoittamia toimenpiteitä.
Kerron hankkeesta henkilöstökokouksessa. Puheenvuoroani kuuntelee kolmisenkymmentä opettajaa ja kymmenkunta tukipalveluiden edustajaa. Toimenpide? Eiköhän vaan.
Lähetän sähköpostia ja tiedustelen, olisiko sidosryhmän edustaja halukas kuulemaan VAAKA-projektista. Ehdotan tapaamista. Viestini tavoitteena on tapahtuma ja pidemmälle ajateltuna jokin tuotos. Sähköpostiviestini on toimenpide. Uusi rivi Exceliin.
Toimenpiteitä tulossa – pysykää linjoilla
Siviilielämässä hankekehittäjälle saattaa sattua sellaista, että tieto toimenpiteestä, johon pääsyä on odottanut muutaman kuukauden, lipsahtaa Suomi.fi-palvelussa ohi silmien. Puhelin soi. Oletko tulossa toimenpiteeseen? Tänään? Nyt? En ole. Nolottaa.
Parin päivän päästä puhelin soi. Asiantuntija toteaa, että ehkei koko toimenpidettä lopulta olisi tarvittukaan ja että ratkaisu on löydettävissä muulla tavoin. Harvoin saa omasta huolimattomuudestaan iloita, mutta nyt saa.
Elinvoimakeskuksesta vastaavaa puhelua ei ole tulossa. Rahoittaja edellyttää toimenpiteitä. Äskettäin sovittiinkin Emilian kanssa ohimennen (hankeviestintää, ei toimenpide), että voisi olla hyvä aika ensimmäisille somejulkaisuille (hankeviestintää, toimenpide).
Teksti: Leena Mattila
Kuva: haukan poikasia pesässä, kuvaaja Astakhova, iStock by Getty Images